Produkty

Vraj máte manikúru Solingen? To nemyslíte vážne.

14. 8. 2014

Ale mýliť sa je predsa ľudské. V tomto prípade však ide o neinformovanosť, založenú skutočne na hovorovom označení nožiarskych výrobkov najvyššej kvality.

Avšak Solingen nie je výrobok, ale stošesťdesiattisícové mesto v blízkosti Düsseldorfu, v Severnom Porýní-Vestfálsku, ktoré sa na celom svete preslávilo tradičnou výrobou predovšetkým nožiarskych produktov.

Oblasť, v ktorej sa Solingen nachádza nie je práve najúrodnejším krajom. Sú tam však vhodné vodné zdroje, ktoré boli potrebné pri technológiách výroby a spracovania ocele. To bol jeden z dôvodov, prečo sa v tejto oblasti udomácnili remeslá tohoto charakteru. Nôž ale odjakživa bol prepotrebný nástroj k prežitiu. Všetci sme sa stretli s kresbou ľudoopa, ktorý má v ruke niečo ako nôž, vyrobený z kameňa a ešte vykresaný oheň. To potreboval, kedysi dávno, k životu. Faktom ostáva, že bez noža sa každodenný život nezaobíde ani dnes. Krájame, režeme, otvárame, natierame každý a denne. A nielen to, mimoriadne dôležité nožiarske predmety pravidelnej potreby sú aj manikúry a manikúrové inštrumenty.

Vo významných krajinách sa nožiarsky výrobcovia často sústreďovali do určitých geograficky vyhovujúcich oblastí. Tak ako v severotalianskom mestečku Maniago i vo Francúzsku a v Španielsku ste našli viacerých spracovateľov ocele v určitých oblastiach.

Nože ako mimoriadne dôležitá súčasť každodenného života sa produkujú dnes v špičkovej kvalite v mnohých, najmä európskych krajinách. Ale manikúra vyrobená v Solingene…, tá bola a zostane len jedna. Niet lepšej reklamy na manikúru, ako to, že je vyrobená v Solingene. Na to prišli mnohí.

A preto sa začalo špekulovať ako dostať toto logo i na výrobky, ktoré nemajú s daným regiónom nič spoločné. Snáď netreba zdôrazniť, že najmä producenti z Ázie by radi ozdobovali ich často „no name“ produkty týmto označením, deklarujúcim vysokú kvalitu a profesionalitu výroby. Mnohých z nás na parkovisku oslovil občan tmavšej pleti a ponúkal za smiešnu cenu zaručene originál solingen nože, príbory, či manikúry. Ak ste podľahli, tak ste takmer určite kúpili „no name“ produkt, ktorého autor možno ani nevie, kde sa nachádza mesto Solingen.

V meste Solingen bolo registrovaných približne 80 firiem, ktoré majú právo v zmysle zákonnej úpravy, vyhlášky č. 91 z roku 1994, používať k svojmu názvu i logo Solingen.

Ako dovozcovia a zástupcovia viacerých solingenských producentov, ako aj význameného producenta manikúr Hans Kniebes Solingen, považovali sme za vhodné oboznámiť s týmito faktami tých, ktorí nie sú dostatočne alebo pravdivo informovaní o význame označenia Solingen na výrobkoch.

Považujeme tiež za našu povinnosť kontrolovať na trhu výskyt plagiátov a kópii originálov zo Solingenu a preto prijmeme každú vašu pripomienku, alebo informáciu, týkajúcu sa tejto problematiky.

Pre úplnosť tohto príspevku prikladáme k textu úplné znenie tohto právneho prepisu i s prekladom do jazyka slovenského. Takže, ak ste sa rozhodli pre výrobok zo Solingenu, určite vás nesklame. Ak ste si nie istí pravosťou, môžete tento problém konzultovať s nami.

 Verordnung zum Schutz des Namens Solingen

 

Slovenský preklad nariadenia:

 

Nariadenie na ochranu pomenovania Solingen

/solingenské nariadenie – Solingen V/

zo 16. decembra 1994

Na základe § 137 zákona o ochranných známkach z 25. Októbra 1994 nariaďuje spolkové ministerstvo spravodlivosti v zhode so spolkovými ministerstvami pre hospodárstvo, výživu, poľnohospodárstva a lesníctva a zdravotníctva :

§1 Všeobecné ustanovenia

Meno Solingen smie byť v obchodnom styku použité len pri tých druhoch nožiarskych výrobkov, ktoré

  1.  sú vo všetkých podstatných výrobných krokoch spracované a vyrobené v priemyselnej zóne Solingen a
  2. podľa surovín a spracovania sú určené na plnenie dôvodov pre ktoré boli vyrobené.

§2 Územný pôvod

Priemyselná zóna Solingen predstavuje mesto Solingen a územie v lokalite Mettmann, patriacemu k mestu Haan.

§3 Pojem nožiarske výrobky

Nožiarske výrobky v zmysle §1 sú najmä:

  1. nožnice, nože a čepele všetkého druhu,
  2. príbory všetkého druhu a ich časti,
  3. pomôcky na stolovanie ako naberačky na tortu, kliešte na pečivo, kliešte na kockový cukor, nožnice na hrozno a predkladače,
  4. nástroje na stolovanie ako nôž na cigary, otvárače listov, luskáčiky na orechy a otvárače na zátky, ako aj nástroje na rezanie ako otvárače na konzervy a brúsky nožov,
  5. britvy, žiletky a holiace strojčeky,
  6. strojčeky na strihanie vlasov a strihacie strojčeky,
  7. nástroje na ošetrovanie rúk a nôh, ako pilníky na nechty, nožnice na kožu a nechty, kliešte na nechty a pinzety,
  8. leštené zbrane všetkého druhu.

§4 Platnosť

Toto nariadenie nadobúda účinnosť 1. januára 1995.

Spolková rada odsúhlasila

V Bonne, 16.12.1994

spolková ministerka spravodlivosti

Leutheusser-Schnarrenberger


späť na Zaujímavosti
AdHoc aeternum alessi bialetti funbbq giostyle hans kniebes kesper kitchen aid kuchen welten maisonforine mori peugeot silampos smeg tk troika vacuvin vatiri victorinox weber
20. 4. 2020

V rámci programu spoločenskej zodpovednosti sme materiálne podporili Seniorcentrum Staré Mesto

Aktuálna situácia si vyžaduje poskytnutie pomoci tým, ktorí ju potrebujú. Seniorcentrum Staré Mesto na Podjavorinskej ulici v Bratislave, kde sa objavil prípad nákazy chorobou Covid-19, sme podporili darovaním respirátorov.

viac »
23. 3. 2020

Bialetti podporuje svojou kolekciou Moka Express neziskovú organizáciu Oceana v boji proti znečisteniu oceánov

Najväčší svetový výrobca moka kávovarov Bialetti sa pridáva po boku zodpovedných spoločností a svetových hviezd do boja proti znečisťovaniu oceánov a to používaním produktov Bialetti či využitím použitej kávy môžete i Vy.

viac »
16. 3. 2020

V našej vzorkovni a predajnom centre Vás žiaľ až do odvolania nebudeme môcť z preventívnych dôvodov privítať

Aj keď naše predajné centrum a vzorkovňa nebudú z dôvodu nariadení ústredných orgánov štátnej správy otvorené pre verejnosť, náš zákaznícky servis je štandardne dostupný telefonicky či online.

viac »

Prihlásenie do newslettera

Chcete byť informovaný o novinkách a výhodných ponukách?
Prihláste sa k odoberaniu.

Akceptujeme platbu kartami:

cardpayimage